Rate this post

نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی ERP – Enterprice Resoure Planning

 

با توجه به روند رو به گسترش جهانی شدن و افزایش رقابت در بازارهای جهانی، شرکت‌ها در سال‌های آینده ناگزیر به پیوستن به بازارهای جهانی خواهند بود و برای انجام این کار وجود آمادگی لازم از جهات مختلف امری ضروری به نظر می‌رسد. از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده جهت کسب این آمادگی می‌توان به عامل فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد که با استفاده از آن قادر خواهند بود هر چه سریع‌تر این مسیر را طی کنند. یکی از ابزارهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات که نقش مهمی در یکپارچگی اطلاعات و عملیات موجود در مؤسسات داشته و نهایتاً با استفاده از امکانات خاص زمینه را برای پیوستن به بازارهای جهانی فراهم می‌سازد، سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمان یا ERP می‌باشد که در حال حاضر به عنوان یکی از آخرین ابزارهای برنامه‌ریزی و مدیریت در جهان مطرح می‌باشد. این سیستم‌ها قادرند با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات، سیستم‌ها و عملیات موجود در سازمان‌ها را یکپارچه نموده و در قالب یک پایگاه اطلاعاتی واحد در دسترس قرار دهند.

نرم افزار ERP ( Enterprice Resoure Planning)

نرم افزار ERP ( Enterprice Resoure Planning)

رشد غیر قابل پیش بینی فناوری اطلاعات و ارتباطات در دهه های گذشته که با تکیه بر توسعه صنایع مختلفی ازجمله الکترونیک، کامپیوتر، مخابرات و … صورت گرفته بر جنبه های مختلف عملکرد سازمانها تاثیرات شگرفی داشته است. همزمان با این تغییرات، محیط فعالیت سازمانهای مختلف پیچیده تر شده و به همین جهت نیاز به سیستمهای مختلفی که بتواند ارتباط بهتری بین اجزای مختلف سازمانی برقرار کرده و جریان اطلاعات را در بین آنها تسهیل کند، افزایش چشمگیری یافته است. این سیستمها که در مجموع به سیستمهای سازمانی Enterprise Systems (ES) معروف هستند، زمینه ای را فراهم آورده اند که مدیران بتوانند در تصمیم گیری های مختلف خود از اطلاعات مناسب در هر جا و در زمان مناسب استفاده نمایند.

نرم افزار ERP  ( Enterprice Resoure Planning)   :

از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، ظهور نرم افزارهای یکپارچه ای تحت عنوان Enterprise Resource Planning (ERP) با هدف قراردادن سازمانهای بزرگ، توسعه بسیار زیادی پیدا کردند. این نرم افزارهای بسیار قدرتمند، پیچیده و گران قیمت، سیستمهای از پیش طراحی شده ای هستند که پس از اندک تغییراتی در آنها توسط مشاوران پیاده ساز و مشاوران تحلیل فرایندهای سازمانی، پیاده سازی و اجرا می شوند. در بسیاری از موارد سازمانها به دلیل اجبار در تبعیت از منطق حاکم بر این نرم افزارها، مجبور به اصلاح و بازبینی مجدد فرایندهای خود هستند. این نرم افزارها بر خلاف نرم افزارهای قدیمی که در سازمانها و از طریق واحدهای مختلف سازمانی توسعه پیدا می کردند، مجموعه ای یکپارچه هستند که دارای ماژولهای مختلف بوده و هرزمان که نیاز به اضافه کردن ماژول دیگری به آنها باشد، این کار به راحتی صورت می پذیرد.

تامین کنندگان نرم افزار های ERP امروزه با چالش جدیدی به نام اینترنت در طراحی نرم افزارهای خود مواجه بوده و مجبور به طراحی بسته های نرم افزاری خود بگونه ای هستند که امکان اجرای آنها بر روی شبکه جهانی اینترنت وجود داشته باشد. همین امر موقعیتی را فراهم آورده که ERP که در حال حاضر بصورت یک نرم افزار داخلی در سازمان مطرح است، با سیستمهای دیگری همچون CRM و SCM ارتباطی تنگاتنگ پیدا نموده و به عنوان ستون فقرات e-Business مطرح شود.

نرم افزار ERP ( Enterprice Resoure Planning)

نرم افزار ERP ( Enterprice Resoure Planning)

 نرم افزار ERP  ( Enterprice Resoure Planning)

ERP را می توان به عنوان نرم افزار یکپارچه ای تعریف نمود که دارای اجزا و یا ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت پروژه، مدیریت موجودی، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و بازرگانی الکترونیک است. معماری و ساختار ERP بگونه ای است که یکپارچگی و جامعیت اطلاعات سطح سازمان را فراهم نموده و جریان روان اطلاعات بین بخشهای مختلف سازمان را فراهم می آورد.

انجمن کنترل تولید و موجودی آمریکا ERP را به صورت زیر تعریف می نماید:

 • “روشی برای برنامه ریزی و کنترل موثر تمامی منابع مورد نیاز برای دریافت، تولید، ارسال و پاسخگویی به نیازهای مشتریان، در شرکتهای تولیدی، توزیعی و خدماتی.”

 تعاریف بسیار زیاد دیگری برای ERP ارائه شده است از جمله:

 • “ERP یک بسته نرم افزاری تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و جریان اطلاعات بین تمامی بخشهای سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیره عرضه و مدیریت مشتریان است.” (Davenport, 1998)
 • “سیستمهای ERP سیستمهای اطلاعاتی قابل تغییر و تنظیمی هستند که اطلاعات و فرایندهای مبتنی بر اطلاعات در سازمان را در درون واحدهای سازمانی و بین آنها یکپارچه می نماید.” (Kumar & Hilsgersberg, 2000)
 • “ERP یک پایگاه داده، یک برنامه کاربردی و یک واسط یکپارچه در تمامی سازمان است.” (Tadjer, 1998)
 • “ERP سیستمهایی مبتنی بر کامپیوتر هستند که برای پردازش تراکنشهای سازمان طراحی شده اند و هدف آنها تسهیل برنامه ریزی، تولید و پاسخگویی به موقع به مشتریان در محیطی یکپارچه است.” (O’Leary, 2001)
 • ERP یک بسته نرم افزاری استاندارد مشتمل بر چندین ماژول مرتبط و یکپارچه است که کلیه فرآیندهای تجاری یک سازمان را اعم از تولید ، منابع انسانی ، مالی ، بازاریابی و فروش و … پشتیبانی می نماید و منجر به یکپارچگی وظایف ( Functions ) در سازمان می شود.
 • یک راه حل سیستمی مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم به هم پیوسته، به سرعت و با دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران سطوح مختلف سازمان قرار می دهد تا به طور مناسب فرایند برنامه ریزی و عملیات سازمان را مدیریت نماید.
 • ERP به مثابه ستون فقرات اطلاعاتی یک سازمان از لحاظ بانک های اطلاعاتی و فرآیندهای سازمانی محسوب شده و به منزله نرم افزاری برای پشتیبانی فرآیندهای داخلی سازمان است.

نرم افزار ERP  ( Enterprice Resoure Planning)   : آنچه در همه این تعاریف مهم است، توجه و تمرکز بیشتر بر روی عبارت Enterprise در اختصار ERP است تا توجه به عبارات دیگر اختصار از جمله Planning و Resource. چراکه این سیستم فراتر از برنامه ریزی عمل کرده و با وجود تمرکز بر روی منابع سازمان، عناصری فراتر ازآن را پوشش می دهد.

آنچه که در این تعاریف بیش از همه نمود دارد، یکپارچگی و استاندارد بودن سیستم ERP است و همین دو جنبه مهم از ERP آنرا از سایر سیستمهای اطلاعاتی یکپارچه متمایز می سازد.

آنچه مهم است در این بخش به آن اشاره شود این است که سیستم ERP بصورت کامل در هر دو بخش آن (Core Application , Business Analysis Application) سطوح مختلف سیستمی سازمان را پوشش می دهد به این صورت که هسته مرکزی پوشش دهنده سطوح TPS و MIS می باشد و ابزار های تحلیل و تجزیه تجاری پوشش دهنده سطوح DSS و EIS در سازمان هستند. البته لازم به ذکر است که این تقسیم بندی چندان شفاف نبوده و مرز مشخصی بین این سطوح و دو بخش اصلی ERP قابل ترسیم نیست و همپوشانیهایی در این بین وجود دارد.

معرفی سیستم‌های نرم ‌افزار ERP

فلسفه اصلی نرم ‌افزار ERP را فرایند گرایی تشکیل می‌دهد و توسعه آن در سازمان، بخش‌های عمده‌ای را درگیر می‌کند. به همین دلیل پیاده‌سازی نرم ‌افزار ERP باید به عنوان پروژه‌ای با ابعاد سازمانی در نظر گرفته شود. این نگرش، مستلزم اعمال تغییراتی در ابعاد فرهنگی، انسانی، تکنیکی، ساختاری و فرایندی در سراسر سازمان است. با وجود چنین التزامی، بسیاری از مدیران پروژه پیاده‌سازی نرم ‌افزار ERP، تنها به جنبه‌های تکنیکی و مالی پروژه توجه داشته و از سایر جوانب غافل می‌مانند و همین موضوع زمینه‌ساز عدم موفقیت در پیاده‌سازی نرم ‌افزار ERP می‌شود.
سیستم‌های نرم ‌افزار ERP بسته‌های نرم ‌افزاری جامعی هستند که به صورت راه‌حل‌های ارائه‌شده‌ای به یکپارچگی همه فرایندها و حوزه‌های وظیفه‌ای موجود در کسب‌وکار کمک می‌کنند. واژه نرم ‌افزار ERP به عنوان یک نام عمومی برای این گروه از بسته‌های نرم ‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت اصلی و اولیه این سیستم‌ها ایجاد یک بستر نرم ‌افزاری یکپارچه مشترک برای فرایندهای یکپارچه موجود در کسب‌وکار مربوط می‌باشد. این سیستم‌ها دارای دو ویژگی مهم می‌باشند اولاً سیستم‌های نرم ‌افزار ERP باعث ایجاد یک انسجام و امنیت در همه بخش‌های کسب‌وکار می‌شوند. این سیستم‌ها قابلیت ارائه خدمت به شرکت‌ها در هر اندازه و حجم فعالیت و هر گونه گستردگی جغرافیایی را دارا هستند
در مورد سیستم‌های نرم ‌افزار ERP تعاریف متعددی ارائه‌شده است که در ادامه به چند مورد از این تعاریف اشاره شده است:

 • نرم ‌افزار ERP سیستم جامعی است که سعی در یکپارچه‌سازی همه وظایف و بخش‌های موجود در یک سازمان با استفاده از یک سیستم کامپیوتری واحد را دارد بطوریکه بتواند نیازهای خاص و ویژه این بخش‌ها را فراهم سازد.
 • نرم ‌افزار ERP یک بسته نرم ‌افزاری تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و جریان آن بین تمامی بخش‌های سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیره عرضه و مدیریت مشتریان است. سایر تعاریفی که برای مجموعه نرم ‌افزار ERP بیان شده است نیز به نوعی جامعیت، یکپارچگی و گستردگی در سازمان را نشان می‌دهد.
 • بسته نرم ‌افزاری کاربردی نرم ‌افزار ERP یک مجموعه از ماژول‌های یکپارچه آماده راه‌اندازی از پیش طراحی‌شده و از پیش مهندسی شده‌ای است که تمام فرایندهای تجاری سازمان را پوشش می‌دهد. دست‌یابی به حداکثر کارایی در پیاده‌سازی این نرم ‌افزار با هماهنگ‌سازی آن با نیازهای سازمانی، بسیار پیچیده است. نرم ‌افزار ERP به سازمان برای فعالیت در محیطی یکپارچه از نظر اطلاعاتی و فرایند گرا و اطلاعات محور و به صورت بلادرنگ ( Real-time) کمک بسیار زیادی می‌کند
 • نرم ‌افزار ERP یک راه حل مبتنی بر فناوری اطلاعات است که منابع سازمان را توسط یک سیستم بهم پیوسته به سرعت, دقت و کیفیت بالا در کنترل مدیران در سطوح مختلف سازمان قرار می‌دهد تا به طور مناسب فرایند برنامه‌ریزی و عملیات سازمان را مدیریت کند. (۲۰۰۲ -Christopher Koch)

بسیاری از متخصصان IT بر این عقیده‌اند: که تنها بخشی از اطلاعات سازمان در فرایندهای تصمیم‌گیری مورد استفاده قرار می‌گیرد, و بسیاری از آن‌ها به علت فقدان متخصصان فن همچنان بی‌استفاده می‌ماند ;مانند گازهای ذی‌قیمتی که به علت فقدان امکانات با بی‌توجهی تصمیم گیران سال‌ها بر سر چاه‌های نفت سوزانده می‌شدند. از این‌رو هر ابزار IT که بتواند به سازمان در جهت ممانعت از به هدر رفتن ارزشمندترین منبع آن کمک نماید, و درعین‌حال سازمان را جهت ممانعت از به هدر رفتن ارزشمندترین منبع آن کمک نماید, و درعین‌حال سازمان را در جهت حرکت از حالت وظیفه گرایی سنتی به سمت فرایند گرایی یاری کند می‌تواند در بهبود روش‌ها و افزایش بهره‌وری منابع سازمان موثر واقع شود فناوری اطلاعات و مهندسی مجدد فرایندهای عملیاتی دو ابزار حیاتی در جهت توسعه کیفی و کمی سازمان‌ها برای گردآوری و بهره‌وری اصولی از منابع اطلاعاتی حیاتی است. راه‌حل‌های نرم ‌افزار ERP در حال حاضر مناسب‌ترین بستر و ابزار در هر دو جهت فناوری اطلاعات و مهندسی مجدد فرایندها است (کازرونی- شکوری مقدم، ۱۳۸۱).
شش علت عمده سازمان‌ها را بر آن می‌دارد تا در پی راه حل نرم ‌افزار ERP باشند:

 • سرعت بخشیدن و استاندارد نمودن فرایندها و پردازش‌های تولید محصول و ارائه خدمات
 • یکپارچه‌سازی اطلاعات عملیاتی
 • یکپارچه‌سازی اطلاعات مالی
 • یکپارچه‌سازی اطلاعات سفارش مشتری
 • کاهش موجودی
 • استاندارد کردن و یکپارچه‌سازی اطلاعات منابع

هدف اصلی و اولیه نرم ‌افزار ERP گردآوری دپارتمان‌ها و حوزه‌های مختلف یک سازمان در داخل یک سیستم واحد یکپارچه به گونه‌ای است که این سیستم بتواند جوابگوی تمامی نیازهای بخش‌های متفاوت یک سازمان باشد. ساختن یک نرم ‌افزار واحد که بتواند تمامی نیازهای کاربران بخش مالی را همانند نیازهای بخش منابع انسانی و یا انبار و تجهیزات پاسخ دهد کار چندان ساده‌ای نیست. معمولاً هر بخشی از سازمان دارای نرم ‌افزارها و برنامه‌های واحدی است که متناسب با نیازهای آنان ساخته شده است و آن گونه که بخش نیاز دارد کار می‌کند ولی نرم ‌افزار ERP سعی در ترکیب آن‌ها و ایجاد یک نرم ‌افزار یکپارچه که از یک بانک نرم ‌افزاری واحد استفاده می‌کند دارد. در این حالت تمامی بخش‌ها و واحدهای یک سازمان قادر به استفاده مشترک از اطلاعات بوده و ارتباط هر واحد با دیگری نیز به سهولت برقرار خواهد بود. برای مثال دریافت یک سفارش از مشتری را در نظر بگیرید, معمولاً این سفارش روی برگه‌ای ثبت شده است و گردش خود را از بخشی به بخش دیگر در قسمت‌های مختلف سازمان آغاز می‌نماید. هر بخش متناسب با سیستم خود کدگذاری‌هایی را انجام می‌دهد و پس از انجام مراحلی آن را به بخش دیگر ارجاع می‌دهد. در این سفر طولانی اجرای این عملیات باعث تا خیرات و گم شدن سوابق و حتی برخی مواقع اشتباهات نیز می‌گردد. ضمن اینکه کسی به طور صحیح از وضعیت سفارش و مراحلی که طی کرده است به سهولت آگاه نیست زیرا که سیستم واحدی برای انجام امور بین بخش‌ها وجود ندارد. لذا مثلاً بخش مالی امکان دست‌یابی به سیستم انبار وجود نداشته و اطلاع از وضعیت حمل سفارش از این طریق میسر نیست.)۲۰۰۰-Shtub, Avraham)
درحالی‌که نرم ‌افزار ERP, سیستم‌های منفرد بخش‌های مالی,انبار, منابع انسانی و تولید را کنار زده و آن‌ها را با یک نرم ‌افزار یکپارچه متحد که به طور کامل وظایف و نیازهای تمامی بخش‌ها را کامل‌تر از سیستم قبلی برآورده می‌سازد جایگزین می‌نماید. بسیاری از فروشندگان سیستم‌های نرم ‌افزار ERP به حد کافی انعطاف‌پذیرند تا بتوان ماجولهایی از نرم ‌افزار را بدون حتی خرید کامل بسته نرم ‌افزاری, از آن‌ها خریداری و نصب کرد. برای مثال یک شرکت تولیدی قادر است اجزای مالی و منابع انسانی را مورد استفاده قرار دهد. در یک جمع‌بندی می‌توان گفت سیستم‌های نرم ‌افزار ERP تنها حاصل اجتماع فرآیندها و وظایف مختلف سازمانی در قالب یک بسته نرم ‌افزاری نمی‌باشد بلکه حداقل باید دارای چند مشخصه کلیدی باشد تا بتواند به عنوان یک راه حل صحیح مطرح گردد. این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

 • انعطاف‌پذیری : سیستم‌های نرم ‌افزار ERP باید قادر به پاسخگویی به نیازهای متغیر سازمان‌ها و شرکت‌های استفاده‌کننده باشند.
 • ماژول و مدار باز : این سیستم‌ها باید به گونه‌ای باشد که هر جزئی از بسته نرم ‌افزاری بتوان تأثیر در رویه‌های دیگر در هر زمانی تغییر کرده، اضافه یا حذف گردد.
 • فراگیر بودن : سیستم‌های نرم ‌افزار ERP باید وظایف سازمانی مختلفی را مورد پشتیبانی قرار داده و متناسب با طیف وسیعی از سازمان‌ها مورد استفاده باشد.
 • فرا شرکتی : این سیستم‌ها باید به صورت online به سازمان‌های دیگر و سایر شرکای تجاری از جمله تأمین‌کنندگان و مشتریان نیز متصل باشد.
 • بهترین روش‌های موجود : مجموعه‌ای از بهترین رویه‌های مورد استفاده و تجربه‌شده در سرتاسر جهان باید در این نرم ‌افزار گردآوری شده باشد.
 • شبیه‌سازی واقعیت
 • سایر ویژگی‌ها: علاوه بر موارد کلیدی مطرح‌شده در بالا یکپارچگی بین ماژول‌ها جهت صرفه‌جویی در زمان، کاهش کارها، حذف دوباره‌کاری و بهینه‌سازی منابع، محیط کاربرپسند شامل منوهای زیبا، راهنمای onlineو روابط گرافیکی مناسب، انعطاف‌پذیری در انطباق با قوانین کشورها در زمینه‌های مالی، مالیاتی، فروش، صادرات و واردات، ایمن بودن در دسترسی افراد به سیستم و همچنین انتقال و تبادل اطلاعات و نامحدود بودن در ثبت اطلاعات از نظر حجم رکوردهای اطلاعاتی را می‌توان عنوان کرد. Shtub avraham 2000) )

تفاوت بین نرم ‌افزار ERP و یک بانک اطلاعاتی مرکزی

اتوماسیون مجزا و جزیره‌ای فرایندهای کاری نه تنها منجر به یکنواختی، پیوستگی و سازگاری جریان اطلاعات در یک زنجیره ارزش افزا نخواهد شد بلکه توانایی رشد سازمان را هم از بین خواهد برد.
از آنجایی که محیط کسب‌وکار عصر اطلاعات فعلی رقابت شدیدی را در اخذ اطلاعات و دانش ایجاد نموده است، سیستم سازمان‌ها مجبورند تا آنجا که امکان دارد با یکدیگر کار و همکاری کنند به جای اینکه به صورت مجزا از هم باشند. ایجاد یک چنین مکانیزمی امکان‌پذیر نیست، مگر با یاری‌گرفتن از یک ” سامانه یکپارچه ” که تمامی واحدهای سازمان از مالی تا اداری گرفته تا خط تولید و انبارها، که عملیات آن‌ها را در کنترل خود داشته باشد.
یک سیستم نرم ‌افزار ERP دارای یک بانک اطلاعاتی واحد و کامل یکپارچه می‌باشد و دوگانگی اطلاعات در آن وجود ندارد. یکپارچگی از یک منظر به معنای استفاده اشتراکی دو یا چند کاربر از اطلاعات یکسان با منبع ذخیره یکسان است، یکپارچگی در مقابل واسطه سازی قرار می‌گیرد. ( که در بسیاری موارد به جای یکدیگر بکار می‌روند).(بنی جمال‌زاده,۱۳۸۳)
در یک بانک اطلاعاتی مرکزی، اطلاعات از نواحی عملیاتی مختلف به بانک اطلاعاتی مرکزی می¬آیند، درحالی‌که در یک سیستم نرم ‌افزار ERP، هر کدام از بخش¬های عملیات با یکدیگر و همچنین با بانک اطلاعاتی مرتبط هستند. به این معنا که نرم ‌افزار ERP همه¬ ارتباطات بین نواحی عملیاتی مختلف مانند ساخت، مالی، حسابداری، بازاریابی و… را برقرار می¬کند.
نرم ‌افزار ERP باید در انجام دو عمل بسیار مهم توانایی داشته باشد؛ نخست به اشتراک گذاشتن اطلاعات (همان کاری که بانک اطلاعاتی مرکزی انجام می¬دهد) و دوم یکپارچه کردن فرآیند (ویژگی یکتای سیستم¬های نرم ‌افزار ERP). زمانی که این دو فعالیت توسط یک سیستم نرم ‌افزار ERP به خوبی انجام شود، منابع سازمان بهینه می¬شوند، هزینه¬ها کاهش و درآمدها افزایش می¬یابد. Shtub avraham 2000) )
نرم ‌افزار ERP از نگاه فنی
هر سیستم نرم ‌افزار ERP دارای تعدادی سرویس افقی (Horizantal) و تعدادی ماژول عمودی (Vertical) می‌باشد.
که این ماژول‌های عمودی عبارت‌اند از:

 • مالی (تمامی سیستم‌ها و امکاناتی که مرتبط با امور مالی هستند شامل: حسابداری، بودجه و اعتبارات، دریافت و پرداخت، قیمت تمام‌شده، حسابداری انبار، حسابداری پروژه،‌اموال، …)
 • منابع انسانی (تمامی سیستم‌ها و امکاناتی که مرتبط با مدیریت کردن امور منابع انسانی سازمان هستند شامل: اطلاعات کارکنان، احکام، حقوق و دستمزد، مرخصی، مأموریت، بیمه، رفاه، وام، بازنشستگی، …)
 • پشتیبانی (تمامی سیستم‌ها و امکاناتی که در خدمت تهیه و تدارک امکانات مورد نیاز سازمان هستند شامل: مدیریت کالا و انبارها، خرید و تدارکات،، مناقصات و مزایدات، حمل‌ونقل، …)
 • مدیریت ارتباط با مشتری (تمامی سیستم‌ها و امکاناتی که در خدمت ارائه خدمات بیشتر و بهتر به مشتریان می‌باشند شامل: فروش، بازاریابی، مرکز تماس، صورتحساب‌ها، …)
 • مدیریت و برنامه‌ریزی تولید (تمامی سیستم‌ها و امکاناتی که در خدمت تولید بیشتر و بهتر در کارخانجات تولیدی بکار می‌روند شامل: برنامه‌ریزی مواد، برنامه‌ریزی تولید ، کنترل تولید، کنترل کیفی،، …)
 • مدیریت و برنامه‌ریزی پروژه
 • علاوه بر ماژول‌های عمودی،، سرویس‌های افقی نیز در هر نرم ‌افزار ERP ممتازی مشاهده می‌شود که فراتر از سیستم‌ها بوده و مستقل از سیستم‌ها سایر نیازهای غیر سیستمی کاربران را مرتفع می‌نماید. برخی از این سرویس‌های افقی عبارت‌اند از:
 • سرویس امنیت : جهت کنترل دسترسی‌های کاربران به منو و جداول بانک اطلاعاتی،فیلدهای آن و حتی برخی رکوردهای خاص از یک جدول بانک اطلاعاتی. معمولاً این سرویس به صورت Role Based در اختیار قرار می‌گیرد یعنی اینکه ابتدا تعدادی نقش در سیستم تعریف می‌گردد‌ (مانند حسابداران، منشی مدیرعامل،مدیرعامل، کارشناس فروش، سرپرست فروش، …) و برای هر نقش کلیه دسترسی‌ها تعریف می‌گردد. سپس هر کاربر لازم است تعیین کند که بر اساس کدام نقش قصد ورود به سیستم را دارد (در صورتی که به آن کاربر اجازه داده شده باشد که بر اساس نقش‌های خاصی به سیستم وارد شود.).
 • سرویس گردش کار : جهت تعریف نمودارهای گردش کاری جدید یا تغییر نمودارهای موجود. از آنجایی که یکی از شرط‌های اصلی سیستم‌های نرم ‌افزار ERP، فرآیند گرا بودن می¬باشد موتور گردش کار هر کدام از این سیستم‌ها اهمیت خاصی پیدا می‌کند. دقت داشته باشید که یک موتور گردش کار صرفاً جهت طراحی گرافیکی یک پروسه به وجود نیامده است و علاوه بر آن این قابلیت را دارد که یک گردش کاری که به صورت گرافیکی مدل شده است را اجرا نماید.
 • معمولاً تفاوت فاحشی بین یک موتور گردش کاری قوی و یک موتور گردش کار ساده وجود دارد. در ساده‌ترین حالت، یک موتور گردش کار صرفاً نمودارهایی را پشتیبانی می‌نماید که برای مدل کردن یک پروسه تأیید یا لغو بکار می‌روند. اما یک موتور گردش کار قوی می‌تواند علاوه بر پشتیبانی نمودارهای ساده فوق نمودارهای بسیار کاربردی‌تر سازمان را نیز اجرا نماید. مثلاً پروسه خرید در یک سازمان، پروسه تأیید اسناد مالی، … برای پیاده‌سازی عملیاتی این نمودارها در بسیاری از سازمان‌ها لازم است که موتور گردش کار دارای امکانات متنوعی باشد نظیر گره¬های شرطی، Fork، Join، … که این امکانات صرفاً در موتورهای گردش کاری پیشرفته وجود دارد.
 • سرویس Runtime customization: برای ایجاد تغییرات در واسط کاربری نرم ‌افزار (شامل منوها، پنجره‌ها، تب‌ها)، سرویس Scheduler: جهت زمان‌بندی پروسه‌ها و تنظیم آن‌ها برای اجراشدن در زمان‌های مشخص و از پیش تعریف‌شده
 • سرویس گزارش گیری: جهت تغییر در گزارشات موجود یا تعریف گزارشات جدید
 • سایر پذیرایی‌ها: شامل سرویس هشدار، سرویس SMS، سرویس Email Integration، …

مشخصات کلیدی یک سیستم نرم ‌افزار ERP

واقعیت این است که یک مرز بسیار مشخص و دقیقی برای یک نرم ‌افزار ERP وجود ندارد و معمولاً به سیستم‌هایی که بتواند قابلیت‌های زیر را پشتیبانی نماید نرم ‌افزار ERP گفته می‌شود:

 • فرآیند گرا بودن: بدین معنی که کلیه سیستم‌ها و ماژول‌ها به صورت فرآیند گرا پیاده‌سازی شده باشند و تمامی فرآیندها قابلیت انعطاف و تغییر داشته باشند.
 • جامعیت: در بر گرفتن تمامی نیازهای یک سازمان در تمامی حوزه‌های اصلی و ستادی
 • امنیت: دارا بودن یک راه حل جامع امنیتی برای کنترل دسترسی‌های کاربران به تمامی اجزای نرم ‌افزار
 • معماری: دارا بودن یک معماری پویا و چند لایه که امکان توسعه داشته باشد.
 • انعطاف‌پذیری در مقابل تغییرات (‍Customization): به گونه‌ای که به سادگی بتوان در زمان اجرا هر یک از عناصر زیر را تغییر داد و یا به سیستم افزود.
 • واسط کاربری: تغییر واسط کاربری موجود (شامل پنجره‌ها، منوها، فیلدهای داخل پنجره‌ها، …) و یا افزودن پنجره‌ها و منوهای جدید به سیستم در حال اجرا توسط کاربر و یا مدیر سیستم
 • گزارشات: تغییر گزارشات موجود و یا افزودن یک گزارش جدید به سیستم در حال اجرا توسط کاربر و یا مدیر سیستم
 • فرآیندها: تغییر فرآیندهای موجود و یا افزودن یک فرآیند جدید به سیستم در حال اجرا توسط کاربر و یا مدیر سیستم
 • دیتابیس و نحوه ذخیره‌سازی اطلاعات: تغییر جداول بانک اطلاعاتی موجود و یا افزودن یک جدول جدید به سیستم در حال اجرا توسط کاربر و یا مدیر سیستم
 • قواعد تجاری: تغییر قواعد تجاری موجود متناسب با قوانین و آیین‌نامه‌ها و یا افزودن قواعد جدید.
 • عدم وابستگی به تیم تولیدکننده: سیستم به گونه‌ای باشد که سازمان مصرف‌کننده کمترین وابستگی را به تولیدکننده نرم ‌افزار داشته باشد. این امکان با استفاده از امکانات انعطاف‌پذیری نرم ‌افزار در مقابل تغییرات قابل انجام است.
 • Best Practices: دارا بودن پیش فرضها و راه حلهای مناسب و از پیش آماده برای صنعت شما.
 • تعریف نرم ‌افزار ERP، معمولاً با واژه Best Practice همراه است. بدین معنی که تولیدکننده نرم ‌افزار ERP در کنار محصول نرم ‌افزاری ارائه‌شده، می‌بایست پیش‌فرض‌های لازم را برای صنعت مورد نیاز مشتری داشته باشد.

اطلاعات بیشتر در : https://www3.technologyevaluation.com/

Leave a comment

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *